Bezpieczny pacjent

Zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są na życzenie pacjenta. W wielu przypadkach nie wiążą się z poprawą stanu zdrowia, czy usunięciem poważnych zagrożeń. Poddajemy się im dobrowolnie. I płacimy za nie. Dlatego, decydując o wyborze miejsca wykonania zabiegu i osoby, której zaufamy, powinniśmy przemyśleć kilka ważnych spraw.
Poniższy Dekalog Pacjenta zwraca uwagę na te zagadnienia, od których zależą nie tylko efekty estetyczne, ale też nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

 

Dekalog Pacjenta Medycyny Estetycznej

  1. Korzystaj z zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych wyłącznie przez wykwalifikowanego w tym zakresie lekarza. Masz prawo zapytać o jego kompetencje i doświadczenie. A także o jakość i działanie preparatów oraz urządzeń, które wykorzystuje.
  2. W trakcie pierwszej wizyty (wywiadu lekarskiego) nie ukrywaj stanu swego zdrowia: przebytych chorób, przyjmowanych leków, wcześniejszych zabiegów estetycznych. W razie potrzeby wykonaj zlecone badania.
  3. Przedstaw swoje oczekiwania i poproś lekarza by omówił propozycje zabiegowe. Zapytaj o możliwe zagrożenia i powikłania. Jeśli lekarz zajmuje się także medycyną przeciwstarzeniową (anti-aging) poproś o stworzenie długoterminowego planu rewitalizacji skóry i poprawy stanu zdrowia.
  4. Przed zabiegiem upewnij się jaki będzie koszt terapii i czy otrzymasz rachunek za wizytę. Podchodź rozsądnie do okazyjnych zabiegów i rabatów, wiedząc, że twoje bezpieczeństwo zależy także od jakości preparatów i sprzętu.
  5. Bądź świadomy zapisów i konsekwencji podpisywanej przez siebie Zgody na Wykonanie Zabiegu.
  6. Poproś o przedstawienie przebiegu zabiegu i jego konsekwencji. Możesz też poprosić o pokazanie certyfikatu urządzenia lub preparatu, którym będzie on wykonywany.
  7. Zwróć uwagę na warunki wykonania zabiegu – stan sanitarny gabinetu i jego wyposażenie. Nigdy nie gódź się na zabieg w przypadkowym, nie przystosowanym do tego miejscu.
  8. Miej świadomość, że na efekty terapii z reguły trzeba poczekać. Nie przerywaj zabiegów, które należy wykonać w serii. Dokładnie stosuj się do zaleceń pozabiegowych.
  9. Upewnij się, że po zabiegu, w razie wątpliwości czy niepożądanych efektów, będziesz mieć łatwy kontakt z lekarzem, a w przypadku powikłań uzyskasz niezbędną pomoc.
  10. Nigdy nie wykonuj w jednym czasie różnych zabiegów u kilku lekarzy, nie informując ich o tym. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz poprosić o wydanie swojej dokumentacji medycznej, którą powinieneś okazać przy kolejnych zabiegach.

 

Bezpieczna klinika   Bezpieczny zabieg

Kim jesteśmy?

Program Bezpieczna Klinika jest ogólnopolską kampanią społeczną na rzecz bezpieczeństwa zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Świadome korzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej i bezpieczeństwo zabiegów to wyzwanie dla wszystkich – zarówno pacjentów, jak i lekarzy.
Misją Programu jest promowanie wiedzy na temat możliwości, przebiegu i skutków zabiegów medycyny estetycznej oraz placówek świadczących takie zabiegi na najwyższym dostępnym poziomie.

Newsletter